Светски дан борбе против сиде обележава се широм света сваке године 1. децембра са циљем скретања пажње јавности на значај ХИВ пандемије. Обележавањем овог датума указује се и на међусобну солидарност и исказује подршка оболелима од ове тешке болести.

У нашој школи Светски дан борбе против сиде обележили су и представници Ученичког парламента. Ученицима седмог и осмог разреда приказан је едукативни филм Црвеног крста Србије „Дечко који се стидео“. Филм је испраћен у потпуној тишини и са великим интересовањем. Након тога, уследило је предавање о овој болести и ризичном понашању које до ње доводи. Ученици су сазнали на који начин се вирус преноси и на које све начине можемо да се заштитимо од ХИВ инфекције. Закључили смо да је едукација најважнији вид превенције, као и одговорно понашање према сопственом здрављу. Промоцију одговорног односа према здрављу наставиће чланови Парламента, преносећи стечена знања својим вршњацима.

Јелена Петровић